Tato jemná metoda pomáhá citlivě obnovovat zdraví a pocit pohody nejen na fyzické, ale i psychické úrovni. Je velmi vhodná při bolestech zad a šíje, bolestech páteře a kloubů nebo při degenerativních změnách pohybového aparátu.
Účinně pomáhá při bolestech hlavy, migrénách a při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, oční a nosní. Doporučuje se také při zánětech trojklanného nervu, bolestech čelistního kloubu a ke zmírnění bolestí u fibromyalgie.
Pro těhotné a děti je tato metoda vhodná jako podpora a příprava na porod a také jako poporodní integrace (svým působením rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu).
Kraniosakrální terapie se také využívá jako komplementární součást léčby pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení a u začínajících růstových problémů u dětí (skolióza, lordóza, Scheuermann).
Kraniosakrální terapie a kraniosakrální biodynamika jsou účinné podpůrné metody při léčení deprese, traumatu a postraumatických symptomů, k rozpouštění emocionálních šoků a silného stresu. Jsou vhodné také jako doplňková metoda při léčení epilepsie, autismu a chronického únavového syndromu a je účinná po úrazech a lékařských zákrocích.
Kraniosakrální terapie a kraniosakrální biodynamika jsou jemné metody, které výrazně zesilují a urychlují samoléčebné schopnosti lidského organismu.
V průběhu života se vlivem prodělaných nemocí, úrazů a dlouhodobých namáhání vytvářejí v psychofyzickém systému člověka místa velkého napětí. Toto napětí se navenek většinou projevuje jako bolest, stagnace a dysfunkce. Během kraniosakrální terapie a ve dnech po terapii organismus uvolňuje toto napětí v celém systému. Na úrovni kostí, svalů, vazů, kloubů a vnitřních orgánů se obnovuje proudění a vitalita. Mizí bolest a místo se regeneruje. Celý organismus se harmonizuje a jeho schopnost snášet zátěž vzrůstá.
Klient je oblečený, leží pohodlně na lůžku a začíná zcela přirozeně relaxovat. Po vzájemné dohodě terapeut kraniosakrální terapie pokládá ruce na různá místa na tělo nebo pod tělo klienta tak, aby to bylo pohodlné. Terapeut skrze ruce naslouchá zdraví a univerzálním léčivým silám, ale také podmínění, utrpení a nezpracovaným zkušenostem v psychofyzickém systému klienta. Prostřednictvím citlivých rukou vnímá jemné pravidelné rytmy a jejich změny, které jsou důležitým zdrojem klinických informací. V systému klienta neustále probíhají procesy harmonizace, uspořádávání a regenerace.
Během terapie jsou terapeutem vytvářeny vhodné podmínky, díky nimž se tyto samoléčebné pochody zesilují. Klient je vnímá jako teplo, chlad, pohyby svalů a kostí, brnění, záškuby, tah, tlak, odlehčení atd. na úrovni kostí, svalů, kloubů, nervového systému, emocí a v dalších hladinách. Terapeut s klientem komunikuje a podporuje ho v procesu. Celá terapie má většinou podobu příjemného a velmi hlubokého odpočinku.